Merkezimizin 2021 Yılı Faaliyetleri
31 Aralık 2021 | 11:07

Merkezimizin 2021 Yılında Gerçekleştirdiği Faaliyetler

  1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkez Müdür Vekili Prof. Dr. Selma YEL, 3-6 Şubat 2021 tarihlerinde Bakü’de düzenlenen “Karabağ’ın Dünü, Bugünü ve Geleceği” konulu konferansa konuşmacı olarak katılmıştır. Bakü’de düzenlenen etkinliğe Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız çevrim içi katılmıştır.
  2. Merkezimiz tarafından 26 Şubat 2021 Cuma günü saat 11.00‘de Hocalı Soykırım Teşebbüsünün 29’uncu Yılında Karabağ” paneli çevrim içi olarak gerçekleştirilmiştir. Moderatörlüğünü Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Vekili Prof. Dr. Selma Yel’in yaptığı panele konuşmacı olarak Milli Savunma Üniversitesinden emekli Tuğgeneral Osman Gazi Kandemir ile Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahingöz katılmıştır.

 

  1. Merkezimiz tarafından 8 Mart 2021 Pazartesi günü saat 11.00’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle  “Dünden Yarına Kültür ve İrfan” konulu konferans çevrim içi olarak düzenlendi. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkez Müdür Vekili Prof. Dr. Selma Yel’in yönetimindeki konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Ümit Meriç katıldı.

 

  1. Merkezimiz tarafından 18 Mart 2021Perşembe günü saat 14.00’te 18 Mart Çanakkale Zaferinin 106. Yılı Paneli” çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Bülent Aksoy’un yaptığı panelde, konuşmacı olarak Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Yücel Çetin ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyfi Yıldırım yer aldı. Panele; Rektörümüz Prof. Dr. Musa Yıldız, konuklar ve öğrenciler katıldı.

 

  1. Merkezimiz tarafından 22 Nisan 2021 Perşembe günü saat 11.00’de 101. Sene-i Devriyesinde Büyük Millet Meclisinin Açılışı ve Milli Hâkimiyet” konulu panel çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Açılış konuşmasının ardından panel geçildi. Panelde Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahingöz “Büyük Millet Meclisinin Açılışı ve İlk Meclisin Yapısı” konu başlıklı sunum yaptı. Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Dönmez ise “Atatürk ve Milli Hâkimiyet” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

 

  1. Merkezimiz tarafından 13 Ekim 2021 Çarşamba günü saat 10.00’da Mimar Kemaleddin Salonunda Üniversitemiz ve Türk Ocakları Genel Merkezi iş birliğiyle “Bağımsızlıklarının 30. Yılında Türk Cumhuriyetleri Bilgi Şöleni” adlı etkinlik gerçekleştirildi. Mimar Kemaleddin Salonu'nda düzenlenen etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay, Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Ataşesi Ceyhun Halilov, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Nisangül Karatayeva, UNESCO Türkiye Milli Komitesi Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bekir Buluç, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Erdal Zorba, Üniversitemiz Eğitim-Öğretim ve Dış İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. İhsan Kalenderoğlu, Sosyal İşler Kurum Koordinatörü Prof. Dr. Selami Candan, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Mehmet Ali Çakmak, Genel Sekreter Yardımcısı Raşit Yıldırım, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

  1. Merkezimiz tarafından 28 Ekim 2021 Perşembe günü saat 11.00’de Gazi Üniversitesi Mimar Kemaleddin Salonunda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı münasebetiyle “Cumhuriyetimizin 98. Yılı Kutlu Olsun” adlı etkinlik gerçekleştirildi. Üniversitemiz sosyal medya hesaplarından da canlı olarak yayınlanan programa Rektörümüz Prof. Dr. Musa Yıldız, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bekir Buluç, Prof. Dr. Ramazan Bayındır, Prof. Fazlı Polat, Rektör Danışmanı Dr. Ahmet Bilal Dostbil, Eğitim-Öğretim ve Dış İlişkiler Kurum Koordinatörü Prof. Dr. İhsan Kalenderoğlu, Sosyal İşler Kurum Koordinatörü Prof. Dr. Selami Candan, Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ethem Atnur, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Ali Çakmak, dekanlar, müdürler, öğretim üyeleri, konuklar ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Program, Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç. Dr. Günay Akgün ve Öğr. Gör. Itır Eskioğlu’nun verdiği müzik dinletisi ile devam etti. Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ethem Atnur, “İstiklalden İstikbale Cumhuriyetimiz” adlı konferansı verdi. 

 

  1. Üniversitemiz adına Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Mingeçevir Devlet Üniversitesi İşbirliği İle 8 Kasım Zafer Bayramı etkinliği kapsamında 6 Kasım 2021 Cumartesi günü saat:14.00 ‘te “Karabağ Zaferi'nin 1. Yıldönümü”  Programı çevrim içi düzenlendi. Açılış konuşmalarını Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız ve Mingeçevir Devlet Üniversitesi Rektörü Dr. Şahin Bayramov’un yaptığı panelin oturum başkanlığını Üniversitemiz Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Ali Çakmak üstlendi. Panele konuşmacı olarak Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Yel, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toğrul İsmayıl, Mingeçevir Devlet Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Nizami Zeynalov ve Doç. Dr. Esmira Ceferova katıldı.

 

  1. Gazi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (ATAUM) organizasyonu ile Üniversitemizde, 10 Kasım 2021 Çarşamba günü Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 83. yıldönümü dolayısıyla, “10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü” etkinliği gerçekleştirildi. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız’ın açılış konuşmasının ardından Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğretim elemanları Arş. Gör. Derya Aydın, Arş. Gör. Sinem Arıcı, Arş. Gör. Senim Çemberci ve Öğr. Gör. Itır Eskioğlu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdiler. Konserin ardından ise Üniversitemiz Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Reşat Genç, “Atatürk ve Eğitim” konulu konferansı verdi.
  2. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı iş birliğiyle 23 Kasım 2021 Salı günü saat:10.30’da  “İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. Yılı: Türk Kültür Coğrafyasında İstiklal Mücadeleleri” konulu Panel çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarının ardından Panel oturumlarına geçildi. Panelin ilk oturumu Doç. Dr. Osman Sabancı’nın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Davetli konuşmacılar Doç. Dr. Murat Köylü ile Dr. Murat Kütükçü “Kırgız Halkının Bağımsızlık İsyanı:1916 Ürkün”, Dr. Aynura Pashayeva “Azerbaycan Basın Tarihinde İstiklal Mücadeleleri”, Doç. Dr. Sezen Kılıç “Azerbaycan Gazetesinde İstiklal Mücadelesi Yönlendirmeleri”, Hakan Dumlu “Arnavut Milliyetçiliği ve Kosovalı Kimliği” konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

Panelin ikinci oturumu ise Doç. Dr. Ayşegül Nihan Erol Şahin’in moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Davetli konuşmacılar Öğr. Gör. Sevcan Başboğa Özen “Erken Cumhuriyet Dönemi Süreli Çocuk Yayınlarında Milli Kimlik İnşaasının Önemli Sembolleri: Vatan Millet Kavramları, Bayrak ve Ulusal Marş”, Öğr. Gör. Ali Akyıldız “İstiklal Marşı’nın Bestesi Üzerine Hayat Dergisindeki Görüşler”, Doç. Dr. Erol Evcin “Atatürk Döneminde Bolu’da Zafer Bayramı Kutlamaları (1923-1938)” konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

 

background image