Duyurular

Bu yıl demokrasinin, milli iradenin, millet egemenliğinin sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 98. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Aziz milletimiz, Anadolu’nun işgali karşısında büyük bir özveriyle mücadele vererek, “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir” şiarıyla, birlik ve beraberlik içerisinde 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açmış ve tam bağımsızlık konusundaki azim ve kararlığını göstermiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açmak suretiyle egemenliğini eline alan aziz milletimiz, vatanına sahip çıktığını göstermiş, büyük fedakârlıklarla istiklalini ve istikbalini muhafaza etmiştir. Atatürk, çocuklara verdiği değeri ve duyduğu güveni göstermesi bakımından, Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmiştir. Bu durum Türkiye’nin 2023 ve 2071 hedeflerine Türk gençliği sayesinde ulaşacağının da göstergesidir.

Bu duygularla, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurucu başkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa, Milli Mücadeleyi sevk ve idare eden I. Meclis’teki milletvekilleri ve bize bu vatanı armağan eden şehit, gazi ve isimsiz kahramanlarımızı bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyor; tüm çocuklarımızın ve dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz.

 

Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, muharebe mekanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır. (Mustafa Kemal ATATÜRK)

 

Prof. Dr. Selma YEL

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi

Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü